Zlato je už celé stáročia považované za bezpečný prístav, teda vhodný nástroj pre uchovanie hodnoty majetku. A to platí dvojnásobne v dobách hospodárskej krízy, teda vo chvíľach, kedy padajú ceny akcií
či nehnuteľností.
Jedna z hlavných výhod komodít, najmä investičného zlata je tá, že si uchovávajú svoju hodnotu aj v časoch inflácie. Na rozdiel od peňazí. Pre príklad nemusíme ísť príliš ďaleko a už vôbec nie za hranice. Stačí sa pozrieť, ako sa zmenila hodnota peňazí u nás za posledných 25 rokov. Začiatok veľkých zmien logicky priniesol rok 1990, pričom najväčším šokom bol rok 1991, kedy miera inflácie dosiahla 56,6%. Ďalší šok prišiel o dva roky neskôr, to sa miera inflácie prehupla cez 20%. Výsledok?
Môžete si to ľahko spočítať sami. Na internete sú voľne prístupné kalkulačky na výpočet inflácie. Prepočet je jednoduchý. A nepriaznivý pre tých, ktorí si sporili finančné prostriedky. Na čo by Vám v roku 1989 stačilo 100 000 korún, na to by ste v roku 2015 potrebovali už 529 084 korún. Ako je to možné? Priemerná medziročná inflácia medzi zadanými rokmi, teda za posledných 25 rokov, dosiahla hodnotu 6,62%. Môžeme sa však na problém pozrieť aj z druhej strany. Uložili ste si v roku 1989 pol milióna korún, aby ste sa zabezpečili na starobu, prípadne ste šetrili pre svojich potomkov? Najskôr Vás nepoteší, že ste sa trochu zmýlili a že z pôvodne nadštandardne vyzerajúceho majetku si dnes nakúpite veci v hodnote maximálne 3 500 EUR.
Napriek spomínaným cenovým vrcholom pred piatimi a tridsiatimišiestimi rokmi má zlato dlhodobú tendenciu udržiavať hodnotu.
Ďalšou výhodou hovoriacou pre investovanie do zlata je skutočnosť, že ide o univerzálne uznávanú investíciu, ktorá - na rozdiel napríklad
od dlhopisov, akcií i nehnuteľností - nie je náchylná a citlivá na politiku. Politický chaos môže lokálne trhy paralyzovať.
Za príklad z nedávnej minulosti môže poslúžiť Rusko po tom, čo sa dostalo do medzinárodnej izolácie. Tá viedla k ekonomickému prepadu, klesla hodnota ruskej meny, akciového trhu i vládnych dlhopisov.
Zlatu podobné riziko nehrozí.
Profesionálni investori a analytici využívajú rôzne spôsoby ako určiť, či je investičné zlato podhodnotené, či naopak predražené. Jedným z nich je ukazovateľ Dow / Gold, ktorý porovnáva cenu zlata voči americkým akciám. Čím vyššia je jeho hodnota, tým viac sú akcie nadhodnotené a cena investičného zlata podhodnotená.
Tesne pred pádom akciových trhov na prelome tisícročí sa tento ukazovateľ pohyboval nad hodnotou 40. Teda príliš drahé akcie a lacné zlato. Naopak, v septembri roku 2011, kedy sa cena zlata vyšplhala na 1920 dolárov za trójsku uncu, spadol Dow / Gold na 6,7.
Teraz sa pohybuje okolo hodnoty 14. Dlhodobý priemer je pritom desať. To by mohlo znamenať, že akcie sú mierne nadhodnotené a investičné zlato podhodnotené. Pri investícii do zlata je potrebné zvážiť jej načasovanie. Cestou do pekiel je nakupovať, keď zo všetkých strán a médií znie, že cena zlata rastie na rekordné hodnoty. Správny prístup je nakupovať po cenových prepadoch a ideálne investíciu ešte rozložiť do menších transakcií v priebehu niekoľkých mesiacov až jedného roka. Investičné zlato je vhodné ako dlhodobá investícia. Odborníci preto radia nepanikáriť pri prvom poklese ceny.