+421 948 065 776 info@twisk.sk

Investičné zlato

Zlato je už celé stáročia považované za bezpečný prístav, teda vhodný nástroj pre uchovanie hodnoty majetku. A to platí dvojnásobne v dobách hospodárskej krízy, teda vo chvíľach, kedy padajú ceny akcií
či nehnuteľností. 

 


Nepriateľ menom inflácia

Jedna z hlavných výhod komodít, najmä investičného zlata je tá, že si uchovávajú svoju hodnotu aj v časoch inflácie. Na rozdiel od peňazí. Pre príklad nemusíme ísť príliš ďaleko a už vôbec nie za hranice. Stačí sa pozrieť, ako sa zmenila hodnota peňazí u nás za posledných 25 rokov. Začiatok veľkých zmien logicky priniesol rok 1990, pričom najväčším šokom bol rok 1991, kedy miera inflácie dosiahla 56,6%. Ďalší šok prišiel o dva roky neskôr, to sa miera inflácie prehupla cez 20%. Výsledok?

Môžete si to ľahko spočítať sami. Na internete sú voľne prístupné kalkulačky na výpočet inflácie. Prepočet je jednoduchý. A nepriaznivý pre tých, ktorí si sporili finančné prostriedky. Na čo by Vám v roku 1989 stačilo 100 000 korún, na to by ste v roku 2015 potrebovali už 529 084 korún. Ako je to možné? Priemerná medziročná inflácia medzi zadanými rokmi, teda za posledných 25 rokov, dosiahla hodnotu 6,62%. Môžeme sa však na problém pozrieť aj z druhej strany. Uložili ste si v roku 1989 pol milióna korún, aby ste sa zabezpečili na starobu, prípadne ste šetrili pre svojich potomkov? Najskôr Vás nepoteší, že ste sa trochu zmýlili a že z pôvodne nadštandardne vyzerajúceho majetku si dnes nakúpite veci v hodnote maximálne 3 500 EUR.

 

Investičné zlato ako vhodná investícia

spoření do zlata

Napriek spomínaným cenovým vrcholom pred piatimi a tridsiatimišiestimi rokmi má zlato dlhodobú tendenciu udržiavať hodnotu.
Ďalšou výhodou hovoriacou pre investovanie do zlata je skutočnosť, že ide o univerzálne uznávanú investíciu, ktorá - na rozdiel napríklad
od dlhopisov, akcií i nehnuteľností - nie je náchylná a citlivá na politiku. Politický chaos môže lokálne trhy paralyzovať.
Za príklad z nedávnej minulosti môže poslúžiť Rusko po tom, čo sa dostalo do medzinárodnej izolácie. Tá viedla k ekonomickému prepadu, klesla hodnota ruskej meny, akciového trhu i vládnych dlhopisov.
Zlatu podobné riziko nehrozí.

 

Kedy nakupovať zlato?

Profesionálni investori a analytici využívajú rôzne spôsoby ako určiť, či je investičné zlato podhodnotené, či naopak predražené. Jedným z nich je ukazovateľ Dow / Gold, ktorý porovnáva cenu zlata voči americkým akciám. Čím vyššia je jeho hodnota, tým viac sú akcie nadhodnotené a cena investičného zlata podhodnotená.
Tesne pred pádom akciových trhov na prelome tisícročí sa tento ukazovateľ pohyboval nad hodnotou 40. Teda príliš drahé akcie a lacné zlato. Naopak, v septembri roku 2011, kedy sa cena zlata vyšplhala na 1920 dolárov za trójsku uncu, spadol Dow / Gold na 6,7.

Teraz sa pohybuje okolo hodnoty 14. Dlhodobý priemer je pritom desať. To by mohlo znamenať, že akcie sú mierne nadhodnotené a investičné zlato podhodnotené. Pri investícii do zlata je potrebné zvážiť jej načasovanie. Cestou do pekiel je nakupovať, keď zo všetkých strán a médií znie, že cena zlata rastie na rekordné hodnoty. Správny prístup je nakupovať po cenových prepadoch a ideálne investíciu ešte rozložiť do menších transakcií v priebehu niekoľkých mesiacov až jedného roka. Investičné zlato je vhodné ako dlhodobá investícia. Odborníci preto radia nepanikáriť pri prvom poklese ceny.

Spočítajte si,
koľko ste mohli nasporiť
za posledných 10 rokov
Koľko by ste mesačne uložili?
Do akých produktov
Môžete sporiť?

Sporenie do zlata

1g, 2g, 5g, 10g, 20g, 1oz, 50g, 100g

Sporenie do striebra

20g, 1oz, 50g, 100g, 250g, 500g, 1000g

Sporenie do platiny

1oz
Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookies. Ďalším využívaním týchto webových stránok súhlasíte s ich využívaním. Súhlasím